...

Jak zachować się w sądzie? – 10 wskazówek
– adwokat wyjaśnia

Z doświadczenia wiem, że dla większości osób przebywanie na sali rozpraw jest bardzo stresujące. Dlatego też, aby moi klienci czuli się choć odrobinę pewniej i mogli skoncentrować na sprawie, a nie na tym w jaki sposób powinni się zachować, zawsze udzielam im kilku porad.

10 wskazówek:

  1. Zajmij miejsce przy swoim adwokacie. Jeżeli jesteś świadkiem po wejściu na salę Sąd wskaże ci miejsce i poinstruuje co do dalszego przebywania na sali.
  2. Wycisz telefon i wyłącz wibracje. (Doskonale je słychać i są tak samo irytujące jak dzwonek.)
  3. Wstań gdy mówisz do Sądu lub gdy Sąd mówi do ciebie.
  4. Zwracaj się do Sądu: „Wysoki Sądzie”.
  5. Nawet gdy odpowiadasz na pytania strony czy adwokata (radcy prawnego) swoją wypowiedź kieruj do Sądu.
  6. Nie podnoś głosu, mów zwięźle i na temat. Najpierw przedstaw problem, a potem argumenty i przykłady. (Dzięki temu Sąd szybciej zrozumie do czego zmierzasz.)
  7. Jeżeli chcesz coś powiedzieć lub o coś zapytać, poproś Sąd o udzielenie głosu. Nie komentuj na głos tego co się dzieje i nie rozmawiaj. (W razie potrzeby możesz powiedzieć coś szeptem do swojego adwokata.)
  8. Nie żuj gumy, nie jedz i nie pij (chyba, że musisz np. ze względów zdrowotnych. Jeśli jesteś w stanie przewidzieć taką potrzebę, uprzedź o tym Sąd zaraz po wejściu na salę).
  9. Makijaż niech będzie delikatny. (Smoky eyes, kolorowe cienie, brokat i mocne szminki to nie jest najlepszy pomysł. Kilkukrotnie widziałam jak Sąd prosił świadka aby udał się do łazienki i zmył makijaż. Może i prośba taka jest kontrowersyjna… ale czy warto się na nią narażać?)
  10. Ubiór powinien być stosowny do okoliczności. (Nie musi to być garnitur czy garsonka ale japonki, krótkie spodenki, koszulki – bokserki, duże dekolty i mini zostaw na inne okazje. T-shirt z napisem „Nie sądźcie mnie, Bóg zrobi to lepiej” może i jest zabawny ale sędzia tego żartu raczej nie doceni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.