Kilka dni temu do kancelarii przyszła Pani z prośbą o poradę w kwestii dotyczącej alimentów dla dziecka. Otóż syn ukończył 18 lat, a już kilka dni po urodzinach jego ojciec oświadczył, że wobec osiągnięcia przez chłopca pełnoletności nie będzie płacił alimentów- bo już nie musi. Czy to prawda?
Dziecko po ukończeniu 18 roku życia jest w dalszym ciągu uprawnione uzyskiwania alimentów
Sam fakt osiągnięcia pełnoletności przez dziecko nie stanowi podstawy do zaprzestania uiszczania na jego rzecz alimentów. Wielokrotnie też spotkałam się z twierdzeniami, że granicą taką jest wiek 21 lat, co również nie jest prawdą. (Wciąż zastanawia mnie na jakiej podstawie powstała ta teoria i w jaki sposób tak szeroko się rozpowszechniła). Zobowiązany rodzic musi płacić alimenty do momentu, gdy dziecko będzie w stanie utrzymać się samodzielnie.
Dlaczego mimo pełnoletności dziecka rodzica obciąża obowiązek alimentacyjny?
Dzieje się tak najczęściej z tego powodu, że pełnoletnie dziecko zwykle nadal się uczy i nie pracuje zarobkowo. Rodzice z kolei nie mogą domagać się aby zaprzestało nauki, a podjęło pracę. Okoliczności tej nie zmienia sytuacja, w której dziecko przez jakiś czas posiadało zatrudnienie, a następnie z niego zrezygnowało i podjęło np. studia.
Czy każda praca dziecka zwalnia z obowiązku alimentacyjnego?
Częstymi są sytuacje, w których licealiści bądź studenci podejmują prace dorywcze, często wakacyjne. Zwykle jednak takie zajęcia mają na celu podreperowanie studenckiego budżetu, a z otrzymywanego wynagrodzenia nie sposób się utrzymać. W takiej sytuacji zniesienie obowiązku alimentacyjnego jest trudne. W sytuacji jednak kiedy dziecko osiąga znaczne wynagrodzenie, pracuje np. jako aktor bądź model, a jego gaże wystarczają na utrzymanie zdecydowanie można podjąć próbę uwolnienia się od obowiązku alimentacji.